16 Nisan 2017 Pazar

Erkekte cinsel problemler

Erkekte cinsel problemler

Cinsellik denince hepimizin aklına farklı farklı  düşünceler geliyor olabilir. Aynı zamanda hepimiz cinsellik denince utanma ve çekingenlik hissediyoruz. Çünkü toplumumuzda konuşulması kadar yaşanması da yasaklanmış bir konudur. Durum böyle olunca da insanlar bu kadar zor bir konuda doğal olarak doğru, yeterli bilgi ve eğitim alamıyorlar. Hele ki ataerkil bir toplumda “erkek” ve “cinsel sorun” kelimelerinin bir arada kullanılması bile bir problem oluşturabiliyor. Ama doğal bir durum olarak erkeklerde de cinsellikle ilgili birçok problem yaşanabiliyor. Erkeklerde cinsel sağlık sorunları olarak;

Erken boşalma
Sertleşme sorunları
Cinsel isteksizlik
Geç boşalma
Boşalamama
Ağrılı boşalma
Meniyle birlikte kan gelmesi
Meni gelmemesi
Ereksiyon sırasında eğrilik  yada ağrı olması
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
            Performans  endişesi sayılabilir.

Bu  problemler içinde en sık görülenlerden bir tanesi erken boşalmadır. Bu durum farklı kaynaklarda değişik süreler  ile tanımlanmış olsa da temelde kişinin kendisini ifade etmesi ve var olan durumdan şikayetçi olması ile ilgilidir. Yani bir kişi süre olarak bir dakikayı yeterli bulurken bir  diğeri on dakikalık bir süre ile bile tatmin olamayabilir. Erken boşalmanın bir çok sebebi olsa da tedavisi temelde genel  olarak ortaktır. Boşalma süresinin kontrol edilebilmesi aynen işemenin kontrol edilebilmesi gibi öğrenilebilir bir davranıştır. Nasıl ki zamanı gelince çişimizi tutmayı öğrenmişsek boşalmamızı da kontrol etmeyi öğrenebiliriz. Bunun için uzman kontrolünde bir tedavi sürecini takip etmemiz ve  verilen önerilere uymamız yeterli olacaktır. Gerek bu öğrenme sürecinde gerekse uzun  süreli tedaviler de  aynı zamanda ilaç  tedavisi de denenecektir.

Sertleşme ile  ilgili problemler ara ara yaşanabilse de özellikle üç aylık bir süre sonunda cinsel ilgi ve istek olmasına rağmen her deneme de devam ediyorsa bir sorun olduğu  düşünülebilir. Bazen birkaç kez  yada durumsal olarak sertleşme problemi yaşanıp  bunlar süreklilik arz etmeyebilir. Yani bir kez ya da son birkaç gündür sertleşme problemi yaşanıyorsa hemen bir uzmana başvurmaya yada paniğe  kapılmaya  gerek yoktur. Sertleşme ile ilgili problemler eskiden daha çok psikolojik olarak değerlendirilirken günümüzde yaklaşık yüzde sekseninin fizyolojik bir probleme bağlı olduğu düşünülmektedir. Özellikle sabaha karşı olan ereksiyonlar bu  konuda  yol göstericidir. Sertleşmede güçlük bir koroner arter hastalığı belirtisi olabileceği gibi şeker hastalığına, yüksek tansiyona, kolesterol yüksekliğine, hormonal bozukluklara yada ilaç kullanımana bağlı ortaya  çıkabilir.

Geç boşalma ya da boşalamama daha nadir görülmekle beraber daha çok psikolojik kökenli olduğu kabul edilir. Şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar ve bazı ilaçlar sebep olabilse de boşalamayan erkeklerde  genelde  kontrolü kaybetmekten ve kendilerini rahat bırakmaktan korkuyor olabilirler.

Meni ile birlikte kan gelmesi  ve ağrılı boşalma olması çoğunlukla bir enfeksiyon göstergesidir. Detaylı  bir  fizik muayene, klinik öykü ve tetkikler ile tanı konulabilir.

Meni gelmemesi,meni kanallarının tıkalı olması,çalışmaması yada meninin mesaneye (sidik kesesi) geri kaçması sonrası olabilir. Nörolojik hastalıklar yada omurilik travmaları sonrasında görülebilse de özellikler prostat büyümesi tedavisi için kullanılan ilaçların buna sebep olabileceği  unutulmamalıdır. Hasta tedavi başlangıcında bu konuda bilgilendirilmedir.

Ereksiyon sırasında eğrilik doğuştan olan bir sorun olabileceği gibi sonradan da gelişebilir. Her iki durumda da cinsel  ilişkiye  engel oluşturuyor ise tedavi edilmesi gerekir.Genellikle  30 derecenin  üzerindeki eğriliklerin tedavi edilmesi uygun olacaktır.


Tüm bunların yanında toplumumuzda bir çok kişi cinsellik hakkında gerekli ve yeterli bilgiye sahip değildir. Genellikle cinselliği öğrenme, yeterliliği olmayan ve zararlı bilgiler içeren kaynaklardan olmaktadır. Bu durumda da yaşadığımız cinsellik gerçekleri bilmeden kendimizce yeterli ve doğru olarak kalmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder